11 Ağustos 2020 Salı
RSSFacebookTwitterYouTubePinterestInstagram
Yazarlar
 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET

 

Serebral Palside Fizyoterapi Uygulamaları

Serebral Palside Fizyoterapi Uygulamaları
13 Nisan 2018
00:12
0
Serebral palsi ve diğer gelişimsel problemlerin tedavisinde bugüne kadar tanımlanmış çeşitli yaklaşımlar bulunmaktadır.

Değişik etki mekanizmalarına sahip fizyoterapi yaklaşımlarının serebral palsili çocuklardaki kullanım amaçları genel olarak postüral kontrolü desteklemek, kas kuvvetini, motor kontrolü, kassal ve kardiovasküler enduransı arttırmak, eklem hareket açıklığını korumak ve arttırmak, dengeyi geliştirmek, spastisiteyi azaltmak, deformite gelişimini önlemek, cerrahi uygulamaları desteklemek olarak sayılabilir.

Uygun fizyoterapi yöntemlerine karar verilirken klinik tip, hastalığın şiddeti, kronolojik yaş, fizyoterapiye başlama yaşı, anormal reflekslerin varlığı ve şiddeti, kognitif problemlerin varlığı, işitme bozuklukları, görme problemleri, duyu algı problemleri, genel sağlık durumu ve ailenin sosyo-kültürel ve ekonomik durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Serebral palsi ve diğer gelişimsel problemlerin tedavisinde bugüne kadar tanımlanmış çeşitli yaklaşımlar bulunmaktadır. Günümüzde serebral palsili çocukların tedavisinde en çok kullanılan yöntem nörogelişimsel tedavi (NGT, Bobath) yaklaşımıdır. NGT çocuk alanında çalışan fizyoterapistlerin, bebeklikten yetişkinliğe kadar serebral palsili çocuklar için en yaygın kullandıkları tedavi stratejilerinden biridir. 1940’lı yıllarda Bertha ve Karel Bobath tarafından geliştirilmiştir.

NGT’de kullanılan pozisyonlama ve handling (el tutuşları) teknikleri çocuğun normal hareketi deneyimlemesi ve hissetmesine yardımcı olur. Tedavi prensipleri ağırlık taşıma, ağırlık aktarma ve tonus kontrolünü içerir. NGT’nin yanı sıra hedefe yönelik tedavi, kısıtlayıcı zorunlu hareket tedavisi, aktivite odaklı yaklaşımlar, ayna terapisi, bimanuel tedaviler, kas kuvvetlendirme eğitimi, elektroterapi yöntemleri, hippoterapi, su içi egzersizler, bantlama teknikleri, sanal gerçeklik, hibrit tedaviler, basınç giysileri, robot yardımlı terapi gibi birçok fizyoterapi yöntemi/uygulaması da serebral palsili çocukların rehabilitasyonu için kullanılmaktadır.

8.7
8.7 / 10
1 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Serebralpalsi.biz.tr
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya