11 Ağustos 2020 Salı
RSSFacebookTwitterYouTubePinterestInstagram
Yazarlar
 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET

 

Hippoterapi’nin Serebral Palside Kullanımı

Hippoterapi’nin Serebral Palside Kullanımı
2 Mart 2018
23:01
43
Atar ilk evcilleştirilen hayvanlar arasında olup tarihin ilk günlerinden itibaren insanın en yakın dostları olmuşlar ve insanların yaşamlarında önemli roller üstlenmişlerdir.

Atların çeşitli hastalık gruplarında terapatik amaçlarla kullanılmaları da bu üstlendikleri rollerden biridir. Dünyada birçok gelişmiş ülkede atlardan terapatik amaçlarla yararlanılmaktadır. Her ne kadar ata binmenin yararları Hipokrat döneminden bu yana bilinse de atların terapatik amaçla kullanımı Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde 1950’li yıllarda başlamıştır. Hippoterapi; fizyoterapistler, ergoterapistler, dil ve konuşma terapistleri, psikologlar ve uzman hekimler tarafından at uzmanları eşliğinde, atların bir terapi aracı olarak kullanılmasıyla gerçekleştirilen tedavi şeklidir.

Hippoterapide hem biyomekanik etkiler hem de psikojenik etkiler söz konusudur. Atın hareketleri binicinin vücudu üzerinde dinamik etkiye sahiptir. At binicinin pelvis ve gövdesinin insanın normal yürüyüşüne yakın bir şekilde hareket etmesini sağlar. Ayrıca atın vücut sıcaklığı ve ritmik hareketleri aracılığıyla oluşan duyusal ve proprioseptif uyarılar da kişide iyileştirici etkiler oluşturur.

Hippoterapi serebral palsili bireylerde postür ve dengede gelişimi, kas kuvvetinde artma ve kas tonusu regülasyonu için kullanılmaktadır. Ayrıca korkuyu ve endişeyi yenme başarısı ve binicilik aşamalarının başarılması, bireyin özgüvenini ve öz benlik duygusunu arttırır. Ancak hippoterapinin tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalarıdır. Serebral palsili bireyler fizyoterapi, ergoterapi, dil ve konuşma terapisi gibi mevcut tedavilerine devam ederken ek olarak hippoterapinin terapatik etkilerinden faydalanabilirler.

Bu alanda yayınlanan makalelere yorumlar kısmında örnekler veriniz, bizde yayınlayalım.

SİZDEN GELENLER;

9.7
9.7 / 10
1 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Özkan ÖZTÜNÇ
15 Mart 2018 / 00:41
Hipoterapi
Effects of hippotherapy on recovery of gait and balance ability in petients with stroke
Vildan KULAKSIZ
13 Mart 2018 / 21:30
INFLUENCE OF MECHANICAL HIPPOTHERAPY ON SKIN TEMPERATURE RESPONSES IN LOWER LIMBS IN CHILDREN WITH CEREBRAL PALSY
Merve Kömür
10 Mart 2018 / 03:08
Study of the effectiveness of hippotherapy on the symptoms of multible sclerosis - Outline of a randomised controlled multicentre study (MS- HIPPO)
Özkan ÖZTUNÇ
3 Mart 2018 / 17:29
Hipoterapi
Effects of hippotherapy on psychosocial aspects in children with cerebral palsy and their ceregivers
Mehmet Doğan
2 Mart 2018 / 15:55
Makale
The Effects of Hippotheraphy on Elderly Persons' Static Balance and Gait(Hipoterapinin yaşlı kişilerin yürüyüşlerine ve statik dengesine etkileri)
Diğer Yorumları Göster.
Serebralpalsi.biz.tr
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya