11 Ağustos 2020 Salı
RSSFacebookTwitterYouTubePinterestInstagram
Yazarlar
 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET

 

ÇOCUKLARIMIZA SORUMLULUK VERELİM

Toplumumuzda çocuklara yeterince sorumluluk verilmediğini görüyoruz. Eğer söz konusu çocuk serebral palsili ise bu durum daha da belirgin olarak ortaya çıkıyor.

Aileler çocuklarına yeterince sorumluluk vermedikleri gibi çocuğun her ihtiyacını da kendileri karşılamaya çalışıyorlar. Oysaki bu durumun hem aile bireyleri hem de serebral palsili çocuk üzerine olumsuz etkileri var. Çocuğun her ihtiyacını karşılamaya çalışmak diğer çocukların bakımı, ev işleri, çalışma hayatı gibi faktörlerin de eklenmesiyle aile bireylerinin üzerindeki yükü arttırıyor, yıllar ilerledikçe hem zihinsel hem fiziksel açıdan yorgun olan aile bireyleri bu durumla başa çıkmakta güçlük çekiyor.

Öte yandan çeşitli kısıtlılıklara sahip olsalar da aslında birçok serebral palsili çocuk saç taramak, diş fırçalamak, yüz yıkamak gibi gündelik işleri kendi başına yapabilir. Burada asıl önemli konu çocuğa fırsat tanımak ve cesaret vermek. Elbette ev içinde çeşitli düzenlemeler ve uyarlamalar yapılarak çocuğun bu günlük işleri tek başına gerçekleştirebileceği ortamlar sağlamak gerekebilir.

Örneğin klozet kenarına konulacak tutmaçlar yardımıyla serebral palsili çocuğumuz tekerlekli sandalyede olsa bile kendi kendine klozete geçebilir. Üstünü giyebilen ama düğmelerini iliklemekte güçlük çeken bir çocuk düşünelim. O zaman belki aile çocuğu için düğmesiz tişörtler ya da düğme yerine cırt cırt ile kapanan gömlekler tercih edilebilir.

Basit yiyecekler hazırlama, buzdolabı kullanma, el yüz yıkama, giyinme soyunma, ev toparlama gibi basit ev işlerine yardım etme, varsa evcil hayvanların bakımına yardım etme, alışveriş listesi hazırlama, alışverişe yardım etme, cep harçlığı biriktirme gibi birçok gündelik iş eğer gerekiyorsa parçalara ayırılarak ya da çocuğa destek sağlanarak ama yine çocuk tarafından gerçekleştirilebilir. Örneğin çocuktan kendi saçını taraması istenebilir, ama eğer çocuk tam olarak tarama işlemini yapamıyorsa tarağı saçına götürmesi istenebilir, tarama işine aile bireyleri yardım eder.

Tarağı saçına götüremiyorsa o zaman çocuktan saçı taranırken başını dik ve sabit tutması istenebilir. Bu şekilde yapılacak her iş çocuk için aslında bir egzersiz, bir fiziksel aktivite yapma fırsatıdır. Ayrıca bir işi başarma hissinin çocuğa vereceği iyilik hali ve özgüven de çocuğun ruh sağlığı için yararlı olacaktır.

Özetlemek gerekirse çocuklara sorumluluk vermek, onları cesaretlendirmek ve bu sorumlulukları gerçekleştirebilmesine uygun ortamlar hazırlamak ailelerin başlıca görevlerinden olmalıdır.

9.9
9.9 / 10
1 Oy

Bu Yazı İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.

Yazarın Diğer Yazıları

 
 
 
 
Serebralpalsi.biz.tr
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya